Obvykle nedělní brunch pořádají vybrané pražské restaurace. Jedná se o spojení dobrého jídla, společenské události apříjemného nedělního odpočinku. Brunch je něco mezi snídaní a obědem, trvá od dopoledne do odpoledne a samotné slovo vzniklo spojením anglického breakfast a lunch. Brunche často pořádají v restauracích větších hotelů nebo hotelových řetězců. Chcete-li si tedy vyrazit v neděli s dětmi, přáteli či s obchodními partnery na méně formální setkání, brunch je pro Vás tou pravou volbou.
Perfektní začátek víkendu představuje brunch každou sobotu v restauraci Seasons v karlínském hotelu Hilton. Menu zahrnuje krájené maso a ryby, sushi, velký výběr dezertů a dalších specialit a také neomezenou konzumaci prosecca. Příjemnou atmosféru dokreslí živá hudba.
Restaurace Mama Shelter v Holešovicích každou neděli nabízí brunch formou bohatého teplého a studeného bufetu. V nabídce ochutnejte například taštičky gyoza, jarní závitky, marinovaného lososa, krevetový salát, arancini, hummus, v parmezánu gratinovaný lilek, pizzu, výběr dezertů a z grilu dále burgery, ryby nebo žebra a mnoho dalšího. V ceně 590 Kč je welcome drink v podobě prosecca, za příplatek 200 Kč neomezená konzumace piva, vína, nealko a vybraných koktejlů. Cena za osobu: 790 Kč, děti do 12 let 395 Kč
Každou sobotu a neděli, ale také ve státní svátky, zve na servírovaný brunch restaurace Food Lab. Nechybí vejce Benedikt s uzeným lososem, avokádový chléb s granátovým jablkem, vejce Florentine s restovaným špenátem a holandskou omáčkou, vafle ve sladké i slané variantě, z větších jídel burger s trhaným telecím, risotto z červené řepy s lesními houbami, grilované krevety s kimchi majonézou, thajský salát s kokosovými chipsy, grilovaná chobotnice s hráškovým pyré nebo Filet Mignon s mladými brambory. Cena: á la carte
Kavárna Anežka, která se nachází v jednom z nejmalebnějších zákoutí Prahy, přímo v Anežském klášteře, nabízí každý víkend bohatou snídaňovou nabídku aneb servírovaný brunch až do 15:00. Vyzkoušejte například vejce Benedikt se šunkou, houbami a špenátem nebo špaldové palačinky se sýrem a špenátem nebo s tvarohem, jablky a slaným karamelem. V letních měsících kavárna nabízí posezení u snídaně na příjemné letní zahradě ve dvoře kláštera.
Francouzi mají pro podobně strávené dopoledne s hojností jídla název le grand petit déjeuner. I Číňané si podobně užívají své víkendy při Yum Cha, což je tradiční posezení u čaje a konzumace mnoha drobných pokrmů, zvláště dušených knedlíčků v páře. U nás čínské Yum Cha bohužel v restauracích nenajdete, bývá obvyklé mimo Čínu spíše ve větších městech s početnější čínskou komunitou.
Celý brunch funguje nejčastěji formou bufetu za fixní poplatek, někdy formou degustačního menu. Skladba jídel se často liší, může se jednat o švédské stoly plné studené a teplé kuchyně, jednohubky nebo například grilovaní steaků. V ceně také bývají nealko nápoje nebo pivo, víno, káva a čaj. Děti zpravidla mívají výrazné slevy. Součástí nedělního brunche může být i doprovodný společenský program, např. živá hudba, program pro děti.