Malajská kuchyně je další z kuchyní jihovýchodní Asie a jedná se o mix kuchyní z okolních národů, převážné čínské, thajské, indické a indonéské. Tato kombinace kulinářských technik a ingrediencí činí z Malajsie optimální místo pro každého milovníka asijských jídel. Malajsie je rozdělena na mnoho regionů a rozdílných etnik, a tak je zde vidět rozdíl ve vaření v části čínské proti oblastem muslimským. Základem malajského vaření je tak jako v celé oblasti jihovýchodní Asie rýže.
Mezi další důležité složky malajské kuchyně patří rýžové nudle, maso drůbeží, hovězí, vepřové, ryby a mořské plody (krevety, krabi, kalamáry a další), zelenina a ovoce, z něhož nejoblíbenější je durian, mangostan, longan, mango a jackfruit.
Asijské restaurace v Praze
Vybrané typické malajské speciality:
Asam Laksa – polévka z rýžových nudlí, s tamarindem, nejčastěji s kousky ryb
a mořských plodů nebo kuřete, sladkou pastou z krevet a dalším kořením. Polévek Laksa je více různě kořeněných druhů.
Curry Laksa – krémová polévka s rýžovými nudlemi, která má základ
z kokosového mléka, kari, chilli, citrónové trávy a jako Asam Laksa se podává
s rybou, krevetami, tofu a vejcem natvrdo.
Curry z rybích hlav – delikatesa původem ze Singapore, v kari dušené rybí hlavy se zeleninou, tamaridem a kokosovým mlékem.
Hokkien Char Mee – smažené vaječné nudle (mee) s vepřovým masem
a mořskými plody, zelím a sojovou omáčkou. Známá je ještě varianta z krevet (garnátů), např. v Singapuru.
Char kuey teow – oblíbené malajské jídlo ovlivněné čínskou komunitou ze širokých plochých rýžových nudlí (kuey teow), osmažených správně na sádle spolu s drůbežím masem a zeleninou nebo mořskými plody, vejcem, klobásou
a sójovou omáčkou.
Chilli krab/ Pepper krab – známý pokrm z kraba, který pochází se Singapuru. Nasekaný krab dušený v omáčce z rajčat, cibule a chilli. Podává se zpravidla s bílým chlebem nebo smaženými sladkými bochánky. Druhou variantou je recept, kde je místo chilli omáčka z černého pepře.
Nasi goreng – podobné jídlo jako v Indonésii. Smažená rýže s kořením a dalšími přísadami, například vajíčkem, krevetami, česnekem, sojovou omáčkou
a zeleninou.
Nasi lemak – národní malajské jídlo jehož základem je rýže dušená v kokosovém mléku, podávaná obvykle s vejcem natvrdo, okurkou, omáčkou sambal, oříšky
a sušenými ančovičkami. V tomto základu se podává k snídani. K obědu nebo
k večeři si ho můžete dát s hovězím rendang, smaženým kuřetem a nejrůznějšími kari.
Otak-otak – malajská a indonéská specialita. Dušené rybí koláčky, vyrábí se
z rybí pasty, koření, cibule, někdy bývá ryba nahrazena krabem nebo krevetami.
V Malajsii se balí do banánových nebo palmových listů, ve kterých se dále tepelně upravují.
Rendang – pomalu dušené maso, převážně hovězí v kokosovém mléce
s množstvím koření, zázvorem, citronovou trávou, galangalem (rostlina podobná zázvoru), chilli a kurkumou. Bývá zpravidla podáváno jako slavnotní jídlo na svatbách nebo významných oslavách.
Rojak – salát z ovoce, sypaný drcenými arašídovými oříšky, se zálivkou
z krevetové pasty, chilli, limetek, někdy se používá i med. Existuje mnoho variant, některé zeleninové, do kterých se přidávají brambory, vejce a krevety.
Roti canai – chlebová placka, konzumuje se společne s pokrmy z curry k jejichž nabírání také slouží.
Roti jala – palačinka z rýžové mouky v podobě síťky, podávaná jako alternativa k jídlům místo rýže.
Sambal Sotong – ostré jídlo ze sépie a omáčky Sambal. Z této omáčky se přípravuje více pokrmů, například s rybou, krevetami atd
Satay – velmi oblíbený pokrm rozšířený po celé jihovýchodní Asii. Jsou to grilované kousky masa napíchnuté na dřevěné špejli (nejčastěji z bambusu nebo banánovníku), marinované v koření kurkuma, podávané se speciální omáčkou, nejčastěji z arašídů, koření a sojové omáčky. Maso se používá kuřecí, hovězí nebo jehněčí, ale i ryby. Existuje mnoho variant v jednotlivých regionech.
Ba Ku Teh – malajská polévka z vepřových žebírek. Součástí vývaru je především pepř a česnek. Jedná se o jídlo ovlivněné čínskou komunitou.