Anglická a skotská kuchyně

Anglická a skotská (britská) kuchyně je velice pestrá. Britové mají rádi zvěřinu, hovězí, krůtí, stejně jako svoje jehněčí z Walesu. Británie je obklopena mořem a protkána sítí řek a britové si velmi rádi pochutnávají na rybách i mušlích a skotský uzený losos je známá lahůdka.

Ve stínu kontinentální Evropy se vyvíjela kuchyně anglická, často odsouvaná do pozadí zájmu gurmánů pro předsudky o její nedokonalosti, živené především francouzskou stranou. Možná tomu tak bývalo, avšak pravdou je, že Anglie se stala světovým impériem a začala přijímat mnohé zvyklosti ze svých kolonií, včetně jídel, koření apod. V Anglii se dnes setkáte s řadou indických jídel, o kterých angličané tvrdí, že jsou to tradiční národní pokrmy. Právě dušení masa a jeho kořenění přišlo do Evropy pravděpodobně také z Indie.

Británie je také „mateřskou“ kuchyní svých anglosaských kolonií, Kanady, Austrálie, Spojených států, Nového Zélandu, takže můžeme říct, že se jedná o jednu z nejrozšířenějších kuchyní na světě.

Británie je domovem dlouhých odpoledních pikniků v přírodě stejně jako rychlého občerstvení, např. Fish and chips a v neposlední řadě slavný sandwich (sendvič), který se v mnoha obměnách dělá dodnes po celém světě. Tradiční anglické pokrmy bývají vydatné a dobře se hodí do pověstného anglického podnebí. Nedílnou součástí anglického stolovaní je i odpolední čaj o páté, kdy se obvykle spolu s kvalitním čajem servírují sendviče nebo sladké zákusky.

Vybrané typické britské pokrmy:
English Breakfast – tradiční anglická snídaně, ledvinky, klobásky, slanina, houby, vajíčka míchaná nebo volská, rajčata, fazole nebo opečená bramborová kaše (hash brown), to vše řádně opečeno a podáváno teplé.
Další britskou snídaní představuje ovesná kaše (porridge) nebo kukuřičné lupínky (corn flakes). Britové taky k snídani s oblibou jedí uzené grilované herinky (kippers)
Yorkshire pudding – věnečky z litého těsta, zpravidla podávané jako příloha k pečeným masům (roast).
Christmas pudding nebo-li Plum pudding – vánoční puding, velice tradiční pokrm každých anglosaských vánoc. Sytý dezert ze sušeného ovoce, oříšků, loje, cukru a melasy, přidává se často tmavé silné pivo (stout, porter).
Fish and chips – nejpopulárnější britské jídlo. Obalené a smažené kousky ryb nebo mořské plody. Podávané s hranolky a zeleným hráškem
Black pudding – černý neboli krvavý puding. Obdoba českého jelita.
Beef Wellington – zpravidla hovězí roštěná vcelku, obalená v těstu a paštice. Britové vedou spor o tento recept s Francouzi, kteří mají podobný recept.
Sausages (slang. Bangers) and mash – buřty/klobásy s bramborovou kaší. Bez nich se anglická kuchyně neobejde.
Sunday roast (nedělní pečeně) – asi nejrozšířenější anglické jídlo, pečené maso a omáčka, s pečenými brambory a zeleninou
Pie, Pies – Slané koláče – kombinace sekaných nebo nadrobno krájených mas nebo například jater nebo ledvinek v těstě. Servírují se studené i teplé. Obvykle se k nim podává naložená zelenina a hořčice. Mezi známější patří Steak and kidney pie – zapečené hovězí a ledvinky. Masové koláče nemusí být pouze v těstě, například Shepherd’s pie (Pastýřský koláč) je vlastně zapečené dušené maso na drobné kousky nakrájené s bramborovou kaší. Maso se tradičně používá skopové, v dnešní době převážně z jehněčího. Mleté nebo trhané maso je smíchané s česnekem, strouhanou mrkví a bylinkami a je ukryta pod vrstvou bramborové kaše a celé se to zapeče.
Haggis – skotské národní jídlo (obdoba jitrnice nebo jelita, ale z jehněčího), jedná se o namleté ovčí vnitřnosti (srdce, plíce, játra), cibule, pepř, sůl, lůj a ovesné vločky nebo ječné krupky, vařené v ovčím žaludku. Obvykle se podává trojkombinace haggis se šťouchaným bramborem a dušeným tuřínem (Haggis, Neeps & Tatties).
Kuře Balmoral – kuřecí prsa nadívaná haggisem, obvykle podávaná se smetanovou whisky omáčkou.
Cullen skink – skotská národní polévka, vydatná polévka z uzené treskovité ryby haddock, brambor a cibule, zahuštěná často mlékem nebo smetanou.
Cranachan – skotský dezert. Skládá s z vrstev šlehačky, malin a pražených vloček a přidává se pro chuť také whisky.
Sticky toffee pudding – datlový koláč s karamelovou omáčkou.

Angličané si potrpí na přílohy a to hlavně na nakládanou zeleninu, worcesterové omáčky (nebo podobný slavný HP sauce), ančovičkové pasty (gentleman´s relish) a chutney – původem z Indie.

Británie je také domovem známých a skvělých sýrů (z kravského mléka). Nejznámější je cheddar a ostrý zrající Stilton, který se s oblibou podává po večeři s portským vínem.

Anglická a skotská kuchyně není jen jídlo. Británie je země se silně zakořeněnou pivní kulturou a obdobně jako u nás je zde velmi populární pivo čepované, ale kromě ležáku zde především najdete množství svrchně kvašených piv Ale.

Skotská whisky se dělí primárně na 4 regiony: Islands (Lagavulin, Talisker, Laphroaig, Bowmore), Highlands (Oban, Old Pulteney), Speyside (Cragganmore, Glenfiddich, Glenlivet) a Lowlands (Bladnoch, Glenkinchie).

Přejít nahoru