Restaurant-guide.cz

Francouzská kuchyně

Francie je zemí labužníků. Přípravě jídel je věnována velká péče a vaření a hodování má zde velkou tradici. Dobré jídlo je zkrátka jedním z pilířů celé francouzské kultury. Francie je velká země rozdělená na jednotlivé oblasti, které mají rozdílné speciality.

Francouzské restaurace v Praze

Popsat stručně francouzskou kuchyni by bylo velmi obtížné, proto se omezíme na pár základních a skvělých pokrmů, se kterými se nejčastěji setkáte na svých cestách po Francii, stejně jako ve francouzských restauracích po celém světě.

Francouzská kuchyně používá mnoho koření. Je to pestrá kuchyně, bohatá na ryby, mořské plody, masové výrobky, maso, omáčky, víno, sýry, houby, bylinky
a mnoho dalšího. Také čerstvá zelenina je ve francouzské kuchyni velmi důležitá, stejně tak i čerstvé pečivo, především slavné francouzské bagety.

Maso Francouzi milují ve všech možných úpravách, steaky, dušené ragú, vyrábějí z něj nejrůznější paštiky (terrine nebo pâté). Z masa konzumují, hovězí, vepřové, skopové, jehněčí, drůbež, králíky, zvěřinu, ryby a mořské plody. Vnitřnosti jsou ve Francii velmi oblíbené, například ledvinky, dršťky, žaludky nebo játra, které především z hus a kachen jsou slavné po celém světě. Za francouzskou specialitu také platí žabí stehýnka a šneci.

Mezi mořské plody konzumované s oblibou musíme na prvním místě zařadit ústřice, kterých se ve Francii pěstuje mnoho druhů, rozdílných tvarů. Ústřice tak mají mnoho názvů a ještě se číslují dle velikosti. Dále pak konzumují slávky, hřebenatky (mušle svatého Jakuba), raky, kraby, langusty a nejrůznější druhy malých mořských šneků a mušlí (Coquillages).

Francouzské víno
Francouzi jsou právem hrdi na své víno, které se stalo slavným a slouží za vzor po celém světě. Francie je rozdělena na mnoho tradičních vinařských oblastí, kdy každá ma svá výjimečná vína a odrůdy. Mezi hlavní oblasti patří Alsace, Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Côtes du Rhône, Languedoc-Roussillon nebo údolí řeky Loire. Slavné odrůdy vína z těchto oblastí jsou vína bílá: Chardonnay, Savignon Blanc, červená vína: Pinot Blanc, Pinot Gris, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir a Gamay, ze kterého se vyrábí známé Beaujolais Nouveau.

Francouzi povýšili vaření na formu umění a dali světu nejznámější gastronomické příručky a encyklopedie (Escoffier, Larousse) a právě z Francie pochází i nejslavnější průvodce po restauracích, Guide Michelin.

Některé z typických francouzských jídel:

Andouillette - speciální klobáska z hovězích nebo vepřových žaludků, koření
a vína. Charakteristická je její “silná” vůně.
Boeuf Bourguignon - maso po burgundsku - dušené hovězí maso na červeném víně s bylinkami, houbami, mrkví, cibulí a dalším.
Bouillabaisse - slavná hustá rybí polévka, původem z Marseille. Jedná se o rybí vývar se spoustou ryb a mořských plodů, zeleniny a kořením jako šafrán, pepř
a dalším.
Cassoulet - dušené maso s fazolemi, maso vepřové nebo drůbeží, ale bývá
i skopové. Pochází z jihofrancouzské oblasti oblasti Languedocu.
Confit de canard - Kachní konfit, pomalu pečená nasolená kachní stehna ponořená ve vlastním sádle.
Coq au vin - kohout na víně - dušený kohout (kuře) ve víně, houbách, česneku, bylinkách. Další přísady se liší podle jednotlivých regionů. Podobná jídla jsou
i z králíka, jehněčího nebo křepelek.
Foie Gras - delikatesa. Ztučnělá husí nebo kachní játra.
Fondue Savoyarde nebo oblíbený sýr Raclette - kdy se bochník sýra nahřívá
o topné těleso a rozpuštěný sýr se nožem stírá na talíř nebo pečivo, obvykle se podává s bramborem, salátem, sušenou šunkou a dalšími přílohami.
Choucroute garnie - známé alsaské jídlo, původem z Německa, připravuje se ze zelí vařeného s vínem, klobáskami, uzeným nebo soleným vepřovým masem (bůčkem) a brambory.
Jambon Persillé - šunka s petrželí v aspiku, tradiční burgundská specialita.
Les Escargots - šneci - velmi oblíbený předkrm. Šneci se vaří několik hodin, ve víně nebo vývaru. Tradičně se servírují ve speciálních talířích s otvory, po tuctu nebo půltuctu, někdy se vkládají zpět do vymytých ulit, zalité bylinkovým máslem
a česnekem. Šneci se vyndavají z ulit za pomoci speciálních kleštiček a vidličky. Navarin ragout - ragú z dušeného jehněčího masa se zeleninou a bylinkami.
Oeufs en meurette - pošírovaná vajíčka v omáčce z červeného vína, specialita z burgundského regionu.
Paupiette - telecí roláda nebo závitek. Peče se nebo dusí ve vývaru nebo víně
a plní se zeleninou. Může se dělat i jiného masa v jednotlivých oblastech.
Pomme de terre gratiné - zapečené brambory, na plátky nakrájené zapečené brambory.
Pot-au-feu - hrnec na ohni - dušené hovězí ve vývaru se zeleninou a bylinkami.
Quiche - nejrůznější slané koláče zapečené se smetanou, sýrem, masem, lososem apod. Nejznámější je Quiche Lorraine, z Lotrinska. Podávají se nejčastěji se salátem, teplé i za studena, bývají běžně součástí poledního menu.
Ratatouille - provensálská specialita, dušená zelenina s provensálskými bylinkami. Skládá se převážně z rajčat, paprik, lilku, cibule, cuket a koření.
Rillettes - velmi pomalu pečené na drobno nakrájené vepřové maso v sádle, po vychladnutí se podává jako pomazánka.
Soupe l'oignon - francouzská cibulová polévka, z cibule a hovězího vývaru, zapékaná se sýrem a krutony nebo topinkou z bílého chleba.
Steak frites - hovězí steak s hranolkami - oblíbené francouzské jídlo, plátek masa z grilu, obyčejně se konzumuje se salátem.
Tarte flambée - známá alsaská specialita, zapečený koláč z velmi tenkého těsta, na který je nakladena cibule, špek a smetana.
Tripes a la mode de Caen - aneb dršťky po Caensku – normandská specialita. Dršťky a telecí nožičky se zeleninou, dušené v calvadosu a jablečném cideru.

Velmi oblíbené a známé jsou i dezerty:
Créme Brulée - pudinkový krém s krustou, která vzniká grilováním. Někdy se flambuje přímo na stole. Pravděpodobně je původem z Anglie.
Crepe Suzette - palačinka s omáčkou z karamelu, pomerančové šťávy, kůry
a flambovaná na pomerančového likéru (Grand Marnier nebo Cointreau)
Mille-feuille - žloutkové řezy, v překladu zvané tisíce lístků, s polevou.
Profiteroles - malý větrník plněný krémem nebo zmrzlinou, často zalitý rozpuštěnou čokoládou, podávaný s kousky ovoce.
Tarte Tatin - jablečný koláč zapečený s karamelem. Koláč se peče obráceně, tzn. těstem navrch a vrstou jablek vespodu.

Quiche se salátem

půl tucet šneků

Profiteroles

Cibulová polévka zapečená se sýrem

Boeuf Bourguignon - Francouzská kuchyně

Jehněčí ragú Navarin

© 2008-2024 Restaurant-Guide
Kopírováni obsahu webu je možné jen se souhlasem autorů a vlastníka stránek

Restaurant-guide.cz